ArcelorMittal Ostrava bude mít kotel za 1,5 miliardy, sníží emise

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) uzavřela smlouvu na výstavbu nového fluidního kotle, který v podniku nahradí současné čtyři uhelné kotle a výrazně sníží emise prachu a plynů. Moderní výkonné zařízení za 1,5 miliardy korun je největší investicí firmy od výstavby minihutě v 90. letech minulého století. Kotel by měl začít fungovat v polovině roku 2016. Novinářům to dnes řekli zástupci firmy. Společnost uvádí, že plní veškeré ekologické limity, i tak ale patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Vítězem tendru na výstavbu kotle se stala finská společnost Valmet. Fluidní kotel umožňuje rovnoměrné hoření paliva v celém objemu. Výsledkem je dokonalejší vyhoření paliva při nižších teplotách spalování a současně omezení tvorby škodlivých spalin. V AMO se díky němu sníží emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého i prachu.
 
"Nový kotel ve srovnání s emisemi těch čtyř stávajících kotlů snižuje emise SO2 asi o 900 tun ročně, emise oxidů dusíků o 700 tun ročně a co se týká emisí tuhých znečišťujících látek, zhruba o 15 tun ročně," řekl ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek. U oxidu siřičitého a oxidů dusíku podle něj půjde o pokles emisí až o 75 procent, u tuhých látek je to snížení asi o dvě třetiny. "I současné kotle jsou vybaveny tkaninovými filtry, což je nejlepší dostupná technika, takže ta investice je zaměřená především na snížení plynných emisí," řekl Baranek.
 
Výstavba kotle je jednou ze tří investic do ekologizace a modernizace za tři miliardy korun, při níž prochází všech 11 kotlů energetiky slezské hutě zásadními změnami. "Čtyři nejstarší nahradí nový kotel, na dalších čtyřech se dokončuje odsíření a na třech proběhne denitrifikace, to znamená snížení emisí oxidů dusíku," uvedla mluvčí hutě Barbora Černá Dvořáková. Nové odsíření huť uvede do provozu v nejbližší době.
 
"Díky těmto investicím budeme schopni plnit nejpřísnější ekologické požadavky, které teprve za několik let vstoupí v platnost. Už v roce 2016 budeme splňovat přísné limity, které v Evropské unii vstoupí v platnost až v roce 2020," tvrdí generální ředitel AMO Tapas Rádžerkar, který projekt považuje za investici do budoucnosti hutě.
 
Energetika je podle něj pro huť klíčové zařízení. Elektrárna pokrývá veškerou potřebu energií podniku, ale také dodává teplo 25.000 domácností v Ostravě-Jihu.
 
Vedoucí havířovské pobočky ekologické organizace Arnika Jan Nezhyba řekl, že přínosem je každý kilogram znečišťujících látek, který v ostravském ovzduší ubude. Takže každé opatření, které ke snižování nečistot vede, je určitě dobrým krokem. "Snižování emisí jsou ale i systémové kroky, aby následně mohly podniky žádat o integrovaná povolení," řekl Nezhyba.
 
ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.
 
zdroj: ČTK