Moravskoslezští záchranáři mají nové přístroje pro masáž srdce

Moravskoslezští záchranáři začali využívat sedm nových přístrojů určených pro srdeční masáž pacienta. Přístroje, které jsou schopny nahradit lidské ruce, tak mohou zdravotníkům výrazně usnadnit práci v terénu. Novinářům to dnes řekl ředitel záchranné služby Roman Gřegoř. 

"Podobně jako další záchranné služby v České republice se snažíme u oživování v terénu mimo nemocnici co nejvíce zvýšit účinnost těchto úkonů, především srdeční masáže. Přístroje mohou buď ušetřit jedny ruce nebo pomohou například, když musíte pacienta za trvalého oživování transportovat z místa, což je typické třeba u podchlazených pacientů," uvedl Gřegoř. 
    
Přístroj se umístí na pacienta a píst pak stlačuje hrudník v přesně stanovené hloubce a frekvenci. Při správné srdeční masáži by měl být hrudník stlačen zhruba stokrát za minutu, a to do hloubky pěti až šesti centimetrů. Pokud pacient nedýchá, měly by vždy po 30 stlačeních následovat dva vdechy. "Tento přístroj je samozřejmě doplňkem, protože každá osádka musí perfektně umět provádět to oživování ručně, bez přístroje," řekl Gřegoř. 
    
Přístroje pro srdeční masáž záchranná služba využívá u dvoučlenných posádek, kdy ke zraněnému vyjíždí lékař a záchranář. "Když zkolabuje dospělý člověk, tak více než 80 procent příčin takového kolapsu je v srdci. Když srdce nepumpuje do mozku žádnou krev, tak do pěti minut mozek začíná odumírat. Takže je strašně důležité začít stlačovat hrudník co nejdříve manuálně," vysvětlil Gřegoř. Podle něj ve většině případů budou záchranáři nadále používat ruční srdeční masáž. "Pokud to oživování bude trvat dostatečně krátkou dobu nebo tam bude těch zachránců dost, tak se ten přístroj nemusí vůbec použít," řekl Gřegoř. 
    
Připomněl, že laik i vycvičený člověk je schopen masáž provádět stejně kvalitně jako přístroj, ale jen po určitou dobu. "Málokdo ji ale ve stejné kvalitě vydrží dělat dostatečně dlouho, protože je to namáhavé. Když masáž děláte ve dvou třeba dvacet třicet minut, určitě začnete časem ochabovat a ty komprese nebudou takové jako na počátku. Přístroj únavu nezná. V případě, že mu dojde baterie, tam jednoduchým kliknutím dáme novou," podotkl Gřegoř. 
    
Přístroj si pochvalují i záchranáři. "Dává nám to možnost věnovat se více pacientovi z jiného pohledu, protože ušetříme jedny ruce. Když jsou dvoučlenné posádky, potřebujete každou ruku navíc. Přístroj za nás může masírovat a my se můžeme dále věnovat pacientovi, ať už se jedná o zajištění dýchacích cest, žilního přístupu, podání léčiv či chystání transportu. Je to velký přínos," řekl záchranář Jiří Flašar. Podle něj je přístroj velmi jednoduše ovladatelný a během několika sekund je možné ho připravit tak, aby ho záchranáři mohli použít. 
    
Jeden přístroj stojí zhruba 300.000 korun bez DPH. V budoucnu by záchranáři chtěli jejich počet rozšířit. 
 
zdroj: ČTK