Ostrava chce znovu nabídnout Amazonu průmyslovou zónu Mošnov

Město Ostrava se chce znovu obrátit na americkou internetovou obchodní společnost Amazon a nabídnout jí pro stavbu plánovaného logistického centra pozemky v průmyslové zóně Mošnov na Novojičínsku. Rozhodlo se tak poté, kdy projekt v úterý odmítli brněnští zastupitelé. Primátor Ostravy Petr Kajnar (zvolen za ČSSD) dnes novinářům řekl, že by se v této souvislosti chtěl sejít se zástupci společnosti. 

"Město Ostrava již dříve nabídlo společnosti Amazon možnost umístit logistické centrum v průmyslové zóně Mošnov. O přítomnost Amazonu v regionu jsme měli zájem, a ten stále trvá," uvedl Kajnar. 
    
Podle něj mošnovská zóna nabízí vybudovanou kvalitní infrastrukturu, dopravní spojení, včetně letiště a napojení na železnici. "Díky dlouholetým zkušenostem nabízíme profesionální a předvídatelný přístup. O logistické centrum Amazon v našem regionu máme zájem," řekl uvedl Kajnar. 
    
V průmyslové zóně je podle něj nyní volných asi 80 hektarů pozemků. "My tam máme dalších 40 hektarů smluvně zavázáno společností HB Reavis, která by dneska v krizi byla schopna se i vzdát těch 40 hektarů," řekl Kajnar. Připomněl, že mošnovská zóna je víceméně kompletně připravena. Poslední stavbou je budované železniční napojení. "Zbývá tam ještě drobná úprava v odvodu vody, ale to jsou už drobnosti vzhledem k tomu, co tam je. Pravda je, že kritici říkají, že to je výroba, kdy zaměstnáváte nepříliš kvalifikované zaměstnance a není to dvakrát dobře placeno. Na druhou stranu si myslím, že pro ty lidi je možnost si vydělat lepší, než být na úřadu práce," podotkl Kajnar. 
    
Otázkou podle něj zůstává, zda nabízené pozemky budou pro Amazon z hlediska logistiky výhodné. "To je na nich. Jsem řekněme neoficiálně v kontaktu s představiteli (Amazonu), čekám až tady přijedou, případně jsem připraven s nimi jednat," uvedl Kajnar. 
    
Amazon plánoval, že sklad v Brně by začal fungovat v únoru či březnu příštího roku. Počítal s investicí zhruba 2,7 miliardy korun a s vytvořením 1500 pracovních míst. Sklad měl mít 95.000 metrů čtverečních. 
    
Brněnští zastupitelé však v úterý opět neschválili smlouvy s developerem CTP Invest a Ředitelstvím silnic a dálnic, které by umožnily v Brně stavbu logistického centra. 
    
Postup brněnského zastupitelstva kritizovali premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sobotka ho označil za promarněnou příležitost pro region trpící nezaměstnaností a Babiš za špatný signál vyslaný případným investorům v ČR. 
    
Brněnským zastupitelům nestačil ani závazek společnosti CTP, která měla vykoupit pozemky pro stavbu sjezdu z dálnice D1, aby odlehčil dopravě v přilehlých městských částech. Také se jim nelíbilo, že CTP už pracovalo na městských pozemcích. Připomněli rovněž, že současný územní plán nedovoluje stavět na těchto pozemcích logistická centra. 
 
zdroj: ČTK