I když samička dosud prospívá, ošetřovatelé stále upozorňují na to, že její stav se může kdykoliv změnit. Prognóza je stále nejistá, protože podle dostupných informací, které má zoo k dispozici, nebyl zaznamenán případ, kdy by do dospělosti přežilo slůně, které v dostatečném množství nepilo mateřské mléko.
Samička momentálně váží 330 kilogramů, což je váha odpovídající jejímu věku. "Pořád se v určitých intervalech krmí náhražkou mateřského mléka, která je hlavní složkou její stravy. Už nějakou dobu ale zkouší přijímat i jinou potravu, například seno, větvičky, ovoce či zeleninu," podotkla Škorňáková.
Podle ní je malá slonice stejně hravá jako jiná mláďata. Bez problému se zařadila do sloní skupiny. Nejvíce si rozumím s více než tříletou samičkou Rashmi, která je prvním přeživším slůnětem narozeným v Česku.
Sbírku na výzkum sloních nemocí vyhlásila zoo zhruba dva měsíce po narození slonice. Čistý finanční výtěžek ze sbírky bude poskytnut renomovanému vědecko-výzkumnému institutu v Berlíně, který se výzkumu nemocí slonů dlouhodobě zabývá a zoo s ním už několik let spolupracuje.
Jednou z nejnebezpečnějších nemocí slonů je takzvaný sloní herpes, který je způsoben komplexem herpes virů a neexistuje na něj žádná funkční vakcína. Pro slony indické a v menší míře i slony africké je často smrtelný. Nemocí trpí hlavně mladá zvířata do sedmi let nebo sloni oslabení stresem či jinou nemocí. Nejvíce onemocnění postihuje právě zvířata, která se nedostala k mateřskému mléku a musela být odchována s pomocí umělé výživy. Ohrožuje i další slůňata, a to v době, kdy přestanou přijímat mateřské mléko.
Na sbírku mohou lidé přispět prostřednictvím bankovního účtu 6220207/0100 nebo prostřednictvím mincotoče v pavilonu slonů nebo v pavilonu afrických zvířat. Mohou také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS SLUNE na číslo 877 77 či si zakoupit vybrané suvenýry.
zdroj: ČTK