Ostravské pivotéky nabízejí piva z minipivovarů z celé země

Piva z minipivovarů prakticky z celé republiky nejvíce lákají zákazníky do ostravských pivoték. Ve městě jsou tři, pouze jedna však funguje jako samostatný obchod - pivotéka Damsipivo.cz v Mariánských Horách. V centru Ostravy je pivotéka součástí Pivovarského domu v Přívozské ulici, známého hlavně kultovní hospodou Hobit a vlastním pivem Qásek. Na Fifejdách se pak pivotéka nachází přímo v Pivním baru U Segala. 

Nejdéle fungující pivotékou v Ostravě je Damsipivo.cz. Existuje tři roky, za tu dobu několikrát změnila působiště. Nabízí hlavně tuzemská piva. "Zkoušel jsem, kde se v Ostravě dá co prodávat. Před dvěma roky jsem zkoušel distribuci piva, myslel jsem, že budu dodávat i do hospod, ale tady je to opravdu kraj dvou velkých pivovarů. Hospodští mají smlouvy s Ostravarem a Radegastem a neměli zájem," řekl provozovatel pivotéky Přemysl Lipina. 

Stejně tak podle něj těmto velkým pivovarům dává přednost i drtivá většina Ostravanů. Zákazníci jeho pivotéky mají nejvíce zájem o piva z malých pivovarů a taková, která nejsou k dostání v supermarketech. Kupují se hlavně dvanáctky a vícestupňová a speciální piva. 
    
Pivotéku v Pivovarském domě otevřel Jiří Štverka před půl rokem. "Zatím to není žádná sláva, ale věřím tomu. Konec loňského roku byl dobrý, protože před Vánocemi opravdu lidi byli zvědaví, kupovali dárečky. Od Nového roku to zatím není nic moc, ale uvidíme," řekl Štverka. 
    
V jeho pivotéce je kolem 250 druhů piv, především lahvových, z Česka i celého pivního světa. Jednoznačně největší zájem je ale o pet lahve s nefiltrovanými pivy z minipivovarů. "Přivezu 50 petek a za týden to je pryč," řekl Štverka. Česko je podle něj ležácká velmoc, a tak lidé nejvíce kupují ležáky, ať už světlé, tmavé, polotmavé či speciály. Minipivovary ale dělají i svrchně kvašená piva, piva typu ale nebo piva pšeničná. "I to se vždycky prodá. Výjimečně se stane, že něco zbude," řekl Štverka. 
    
V Pivním baru u Segala funguje pivotéka dva roky. Nejprve nabízela jen česká piva, před půl rokem rozšířila nabídku i o piva zahraniční. Majitel baru Josef Moškoř chystá pivní listy na způsob jídelních lístků. Míní, že samotná pivotéka by šanci neměla. 
    
Největší zájem je podle něj o klasická česká lahvová piva z menších pivovarů a o pivo z minipivovarů. "Fajnšmekři si koupí i dražší cizí pivo, ví do čeho jdou. Znalci různá piva zkoušejí. Pak u nás kupují pivo třeba náhodně lidé, kteří to mají jako dárek," řekl Moškoř. 
    
V ostravských pivotékách mají zastoupení i minipivovary zdaleka, například Kocour ze severočeského Varnsdorfu, Faltus z České Třebové nebo pivovar z východočeské Dobrušky. V pivotékách si ale lze objednat i pivo v sudech. V nabídce jsou také jiné výrobky z piva - pálenky a likéry, kosmetika, ale také suroviny pro domácí vaření piva: granulovaný chmel nebo pivovarské kvasnice. 
 
zdroj: ČTK