Jediná měřicí stanice, kde průměrná denní koncentrace polétavého prachu včera ráno překračovala povolenou mez 50 mikrogramů na metr krychlový, je v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku. Ze sobotních odpoledních 219 mikrogramů na metr krychlový už tam však koncentrace klesla na 65 mikrogramů.
Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou v kraji podle ČHMÚ pod limity. "Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat většinou pod, případně kolem hodnoty stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.
Ovzduší v Olomouckém kraji se oproti pátku výrazně zlepšilo
Zatímco v tento den meteorologové zaznamenali několikanásobně překročené limitní čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v Olomouci i v Přerově a překročený limit také v Prostějově, dnes ráno byl limit překročen pouze v posledně jmenovaném městě, a to pouze mírně. ČTK to zjistila z webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Nejvyšší čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu byly v olomoucké místní části Hejčín, kde přístroje v pátek odpoledne naměřily hodnotu 140 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Ještě v sobotu ráno zde hodnota limit překračovala dvojnásobně, v noci na dnešek však klesla pod jeho hranici a k 08:00 činila jen 42 mikrogramů na metr krychlový.
V Přerově podle meteorologů dosahovaly koncentrace polétavého prachu v pátek až 230 mikrogramů na metr krychlový. V sobotu ráno byly hodnoty poloviční a během večera klesly pod limit. K dnešním 08:00 činily 32 mikrogramů na metr krychlový. V Prostějově denní hodnoty v pátek odpoledne dosahovaly 92,2 mikrogramu na metr krychlový. Koncentrace polétavého prachu zde klesají pomalu. V sobotu ráno činily 82 a dnes v 08:00 ještě téměř 54 mikrogramů na metr krychlový. Naopak zcela bez problémů se dýchá lidem v Jeseníku.
Při výrazném překročení limitní hranice úřady lidem doporučují omezení pohybu venku, větrání a také omezení automobilové dopravy, která se na zhoršení ovzduší výrazně podílí.
Zhoršené rozptylové podmínky trápily obyvatele měst v Olomouckém kraji už v listopadu. Kromě varování obyvatel prostřednictvím SMS zpráv či webových stránek se rozhodla například radnice v Hranicích na Přerovsku jako první v zemi upozorňovat na smog i řidiče projíždějící po nedaleké dálnici. Zprávy o špatných rozptylových podmínkách ve městě jsou umisťovány na informačních tabulích dálnice.
zdroj: ČTK