Romové se v Ostravě loučili s králem

Hosté se do Ostravy začali sjíždět už ve středu. Smuteční setkání zorganizovali nejbližší příbuzní pro více než pět stovek lidí na zámku v Ostravě-Porubě. Ženy se sešly zvlášť odděleně od mužů. Hodně se diskutovalo o králi. O jeho životě, zákonech, které vydal, a sporech, které rozhodl. Připraveny byly stovky lahví vína. "Nikdo se ale nesměl opít," řekl Stojka. Rodina se pak dnes ráno sešla u otevřené rakve v katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy.  

Lipovi na cestu na onen svět vyhrávala kapela jeho oblíbené písně. Zpěv a zvuk houslí se mísil občas s pláčem žen a křikem mužů. Král do rakve dostal věci, které měl za života rád. Svou hůl, karty či klobouk. Objevily se i peníze a alkohol. Další lahve kvalitních lihovin a vína pak dostal i do hrobky na slezskoostravském hřbitově.

 
V kostele se sešlo na 200 lidí. "Někteří jsou po cestě a probdělé noci unavení. Přijdou až k rodinné hrobce," vysvětlil Stojka ještě před začátkem smuteční mše. Podle něj se do Ostravy sjelo více než 500 lidí, kteří chtějí vzdát hold svému králi na jeho poslední cestě. "Přijeli Romové z Polska, Itálie, Německa, Slovenska. Jeden dokonce přiletěl z USA. Celkem jsem napočítal 580 lidí, s dětmi i něco přes 600," uvedl Stojka.
 
O nástupci zesnulého krále smuteční hosté příliš nechtěli hovořit. Berou to jako neúctu k nebožtíkovi. Toho navíc až do konce pohřbu považují za právoplatného krále. "O volbě nového krále rok nemůžeme mluvit. To nám určuje zákon. I ohledy k rodině," vysvětlil Stojka. Nějaké náznaky se ale objevily. Lipa údajně půl roku před smrtí za svého nástupce určil mladšího syna Josefa Daniše.
 
"Je rozumný. Má předpoklady na to být král. Až za čas ale o tom rozhodnou starší a rozumní lidé, kteří mají autoritu," řekl Stojka. Stejný názor má i Lipův ministr Michal Schwartz. "Když to byla jeho vůle, budeme to respektovat," řekl.
 
Lipa se narodil 19. ledna 1940 v obci Beluša na Slovensku. Před smrtí žil už jako starobní důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů. "Dlouhé roky pak žil i v USA a Kanadě. Do Česka se vrátil po roce 1989. Ovládal několik jazyků. Byla to respektovaná osobnost," řekl ČTK Lipův advokát Stanislav Brtník, který krále před soudem několikrát zastupoval.
 
Naposledy, když byl Lipa odsouzen k podmíněnému trestu za napadení úřednice městského obvodu OstravaJih. Incident se odehrál loni v březnu v budově radnice, kde olašský král vyřizoval záležitosti týkající se sociální dávky. Lipa byl nejprve za násilí proti úřední osobě odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu. Odvolací senát mu později trest snížil o čtyři měsíce na půl roku se zkušebním odkladem na jeden rok.
 
Pohřeb romského krále Ostrava naposledy zažila v srpnu 1999. Tehdy se Romové loučili s Lipovým předchůdcem Josefem Smolkou. Ten zemřel po dlouhé nemoci ve věku 72 let.
 
zdroj: ČTK