"Vlastník domů nesplnil povinnost a v domech se stále zdržuje velké množství lidí. Proto se obracíme na soud s žádostí o provedení exekuce. Všem osobám, které se ke dni ústního vyhlášení rozhodnutí v domech zdržovaly, bylo naším obvodem nabídnuto přístřeší," uvedla Pondělíčková.
Úředníci nabídli obyvatelům ghetta bydlení na ubytovně. Ti to odmítli, mimo jiné proto, že je to pro ně moc drahé.
Místopředseda Okresního soudu v Ostravě-Porubě Jaroslav Rakošan ČTK řekl, že informaci o podané žádosti má zatím neoficiálně, protože zřejmě dorazila na konci pracovní doby. Zapsána by měla být do konce týdne. "Nedá se to odhadnout, ale jakmile soudce dostane věc na stůl, mohl by o ní rozhodnout v řádu několika dnů," řekl Rakošan.
Uvedl, že pokud by soud žádosti vyhověl, další kroky by už dělal exekutor. Ten má k výkonu exekuce pravomoci i své lidi.
Zástupce obyvatel Přednádraží Jan Bandy řekl, že tam teď je dusno a jednají o tom, co budou dělat. "Připadá mi to jako nějaký podraz. Dopoledne s námi jednali o kopání jímek a najednou přijdou s tím, že bude soudní exekuce," řekl Bandy. Podle něj byli lidé připraveni začít pracovat na opravách a měli naději, že se domy opraví a budou tam moci zůstat. "Teď nevíme, co máme dělat. Pokud bysme odtud odešli, je jasné, že by se hned začalo rabovat a z těch domů nezůstane nic," řekl Bandy.
O silný podraz se jedná i podle aktivisty Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití, který lidem v ghettu pomáhá. Podle něj ale ještě existují varianty hovořící pro zachování domů a bytů v dané lokalitě. "Musíme pracovat. Pokusíme se dát do pořádku jeden dům. Odblokujeme tam žumpu a pustíme vodu. Pak požádáme stavební úřad, aby dům ze seznamu vyřadil," řekl. Dodal, že podobně by chtěl postupovat i u dalších domů. Zda budou případné rozhodnutí soudu obyvatelé respektovat, zatím netuší. "Je to na nich. Musíme si s nimi popovídat," uvedl.
Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, řekl že úřad jedná účelově, a tak podání žádosti o exekuci čekal. "Oháníme se zákony, ale kdyby vodohospodářský úřad činil tak, jak má, kanalizace by dávno fungovala a nebyl by problém s technickým stavem budov," řekl Roztočil. Nefunkční kanalizace je podle něj důvodem, proč domy, které koupil asi pře dvěma lety, nemohl opravit. O to, komu kanalizace patří, se stále vedou spory.
Největší problém v nefunkční kanalizaci vidí i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, která si dnes domy a byty v Přednádraží prohlédla. Alespoň některé z domů v ghettu by se ale podle ní určitě daly zachránit. "Opravdu bych nechtěla, aby došlo ke krajnímu řešení, jakým je soudní vystěhování. Domnívám se, a jednali jsme o tom i s tou místní komunitou, že úřad Moravské Ostravy a Přívozu by měl lidem garantovat standardní bydlení, ne ubytování na ubytovnách," řekla Šimůnková. Dodala, že ji zklamal přístup magistrátu a města k řešení tohoto problému.
Radní obvodu Lukáš Semerák minulý týden uvedl, že obvod obyvatelům Přednádraží nenabídl přestěhování do obecních bytů, protože mnozí z nich jsou lidé, kteří už dříve kvůli neplacení nájemného dostali z obecního bytu výpověď a dosud svůj dluh neuhradili. Šimůnková řekla, že je ale otázka, kolik z lidí, kteří v Přednádraží ještě zůstali, patří mezi zásadní neplatiče.
Zástupci obyvatel Přednádraží dnes byli na úřadě vyjednávat o možnosti obnovení dodávek vody. Ta v domech neteče od 27. července, kdy ji Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) odpojily kvůli dluhům. Vodu obyvatelům dováží cisterna. Ostravský primátor Petr Kajnar, který je také předsedou představenstva OVAK, dnes uvedl, že pokud by majitel domů uhradil dluh, bylo by možné dodávky vody obnovit. Roztočil ale řekl, že nechce žádné další peníze vydávat, dokud nebude jisté, že lidé mohou v domech zůstat.
zdroj: ČTK