Stromový chameleon
Rostliny v areálu ostravské zoologické zahrady i botanického parku se pomalu ukládají k zimnímu spánku. Většina listů stromů a keřů s výjimkou stálezelených kalin, pěnišníků či bobkovišní už vzdala svůj boj se stále chladnějším počasím a opadla. Vládu barev v parku tak přebírají hlavně jehličnaté druhy, které nyní v krajině výborně vyniknou. I některé jehličnany ztrácejí své ošacení z jehlic, avšak než o ně přijdou, vytvářejí zajímavé barevné kompozice. Kromě obecně známého modřínu mezi ně patří i tisovec dvouřadý (Taxodium distichum), někdy také nazývaný bahenní cypřiš. Dorůstá výšky až 50 metrů, pochází z jihovýchodu Spojených států a dožívá je věku 700-1000 let.
Tisovce rostou na Zemi již od pravěku a dokladem o jejich stáří jsou zkameněliny listů staré asi 20 mil. let. I u nás v oblasti mostecké uhelné pánve jsou velmi časté otisky stromu, který je od současného tisovce k nerozeznání. Vědci mu dali jméno Taxodium dubium.
V USA je tento strom důležitou hospodářskou dřevinou. Jeho dřevo je odolné vůči hmyzu i houbovým hnilobám. Dokáže růst a produkovat kvalitní dřevo i v zabahněných lokalitách, což naše stromy na podmáčených plochách nedokážou.
Pokud roste tisovec na extrémně mokrých stanovištích, vytváří dýchací kořeny, které vystupují poměrně vysoko nad povrch půdy, aby mohly přijímat vzduch a dále ho rozvádět do rostliny. Někdy tyto kořeny dorůstají tak pozoruhodných tvarů, že připomínají dračí zuby, které chrání samotnou rostlinu. Tato rostlina je dekorativní během celého roku, zvláště na podzim, kdy se opadávající jehličí zbarvuje do výrazné hnědooranžové barvy. Díky tomu je někdy neoprávněně považována za odumřelý kus. V našich podmínkách je tisovec odolný a občas k vidění v parcích i botanických zahradách. Existuje několik menších a zakrslých odrůd, které lze pěstovat i v menších soukromých zahradách.
V ostravské zoo roste tisovec u Voliér ptáků Tibetu a Číny a v expozici Pevninské ostrovy.