"Hlavní důvod nárůstu počtu úrazu byl ten, že loňská zima byla špatná. Lidé byli letos na lyžování natěšení. Návštěvnost lyžařských středisek tak byla podstatně vyšší. Lyžovalo se navíc dlouho. Sníh nepřetržitě vydržel od Vánoc až do března, navíc byl i ve městech, což návštěvníky táhlo do hor," vysvětlil Pavlica.
Podle náčelníka Horské služby Beskydy se lidé na sjezdovkách k sobě chovají ohleduplněji. Najdou se ale i takoví, kteří jsou bezohlední a riskují. Stále častěji se lyžaři vybavují bezpečnostními doplňky. "Helma je už standard. Lyžaři bez helmy jsou dnes spíše výjimkou. Množí se počty těch, kteří používají chrániče páteře. U dětí se stále častěji objevují na oblečení reflexní prvky. I to je dobře," uvedl už dříve.
Žádný z úrazů poslední sezony nebyl natolik vážný, aby si vyžádal lidský život. "Ve 12 případech do hor pro zraněného letěl vrtulník. Přibližně 200 lidí jsme po ošetření předali posádkám sanitek," uvedl Pavlica. Během lyžařské sezony navíc záchranáři nezaznamenali ani žádnou rozsáhlejší pátrací akci.
Nejzásadnějším prověřením jejich schopností byla únorová porucha elektroinstalace lanovky vedoucí na Javorový vrch nedaleko Třince. Horští záchranáři společně s hasiči z ní museli evakuovat 27 lidí. Lanovka zůstala stát kolem 10:00. Lidé, které záchranáři sundávali jako poslední, viseli na sedačkách zhruba dvě hodiny. Mezi uvízlými pasažéry byli obyvatelé Česka a Polska, pěší turisté i lyžaři. Nikdo neutrpěl zranění, několik lidí ale bylo ošetřeno kvůli podchlazení.
Horská služba Beskydy působí v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Zaměstnává desítku lidí a pracuje pro ni sedm desítek dobrovolníků, kteří v horách dbají o bezpečnost hlavně o víkendech. Zájem o práci mezi záchranáři je. "Zájemců je dost, máme z čeho vybírat. Nové členy nabíráme v okamžiku, kdy někdo odejde do důchodu," uvedl Pavlica.
zdroj: ČTK