"Našli jsme skelet lebky s jasně viditelným posmrtným řezem. Je zřejmé, že se do hlavy zemřelé po smrti někdo dobýval," vysvětlil Moravec. Později společně s dalšími kolegy v archivu matriky našel informaci o úmrtí mladé ženy. "Zemřela na následky krvácení do mozku. Po smrti byla její hlava pitvána. Podle toho usuzujeme na 98 procent, že jde právě o Marianu Machovou. Definitivně by to ale musely potvrdit testy DNA," uvedl.
Při následné antropologickém průzkumu ostatků pracoval ostravský tým i s Kriminalistickým ústavem v Praze. Právě tam se podařilo podle dvou nejlépe zachovaných lebek zrekonstruovat a nakreslit tvář pochovaného člověka. V jednom případě šlo o ženu, ve druhém o staršího muže.
Hřbitov, přes který dnes vede Puchmajerova ulice, byl založen na konci 16. století. V té době v Ostravě řádil mor a místní neměli zemřelé kam pohřbívat. Biskup proto povolil v lokalitě Zámčisko zřídit nové pohřebiště. Význam hřbitova postupně rostl až se na nějakou dobu dokonce stal hlavní nekropolí ve městě. "V roce 1728 tam byla postavena Kaple svatého Lukáše. Podle historických dokladů tam v letech 1723 až 1843 bylo pohřbeno 7442 lidí," řekl Moravec.
Do doby, než se hřbitov stal hlavním pohřebištěm, na něm byli pohřbíváni převážně chudší lidé. "Jednalo se o žebráky, služky či vojáky. Později tam už byli pochováváni všichni," uvedl archeolog Ostravského muzea. Po více než 300 letech ale přestal hřbitov na významu ztrácet. Otevřen byl nový v dnešním Husově sadu. "Prostory i kaple začaly chátrat. Poslední pohřby tam byly v roce 1852," uvedl archeolog.
O minulost lokality se archeologové začali zajímat v roce 2007. Tehdy byl hřbitov částečně odkryt při výkopech pro kanalizaci. Následný archeologický průzkum pak trval asi dva měsíce. V následujících letech na něj navázalo antropologické zkoumání nalezených ostatků. Práce vyvrcholila dnes, kdy pracovníci muzea otevřeli výstavu, která má výsledky bádání představit. Potrvá do 7. září. Zájemci na ní uvidí například dobové fotografie a archeologické nálezy.
zdroj: ČTK