Zoo Ostrava zahájila provoz nového safari

Ostravská zoologická zahrada zahájila na ploše zhruba šesti hektarů provoz nového safari. Návštěvníci budou vláčky projíždět kolem rozsáhlých výběhů, kde mohou pozorovat různé druhy kopytníků z africké a asijské fauny. Aktuálně safari obývá okolo 50 jedinců, mezi nimiž jsou i nově chované druhy. Další zvířata budou postupně přibývat. Novinářům to řekli mluvčí zahrady Šárka Kalousková a vedoucí zoologického oddělení Jiří Novák.  

Těch důvodů, proč jsme vymysleli a zrealizovali safari, je celá řada. Jeden z nich je možnost poskytnout těm zvířatům opravdu až luxusní podmínky, jsou to řády hektarů, které mají zvířata k dispozici. Další z důvodů je možnost chovat zvířata ve větších a přirozenějších počtech, a to je mnohem zajímavější pro návštěvníka," uvedl Novák.
 
Podle něj je tak navíc zoo v rámci záchranných programů u některých vybraných druhů zvířat, třeba daňka mezopotámského, schopna umístit takzvané nadpočetné samce, pro něž by se jinak obtížně hledalo umístění. "Pochopitelně jeden z těch hlavních motivů je také služba návštěvníkům čili představit jim zvířata trochu jinak a v přirozeném prostředí," podotkl Novák.
 
Projížďka začíná sekcí Afrika, tedy upraveným výběhem žiraf Rotshildových a antilop losích, dále pokračuje nově vybudovanými prostory přes Persii s divokými osly onagery, kteří patří k nejohroženějším z pěti žijících poddruhů asijského osla. Vyskytují se pouze v Iránu, kde zbývá okolo 500 zvířat. V zoo je nyní jeden samec a čtyři samice a pracovníci zahrady věří, že se zvířata budou do budoucna dále rozmnožovat. Spolu s onagery výběh obývá také samčí skupina velmi vzácného a vyhubením ohroženého daňka mezopotámského. Vyjížďku ukončuje část s názvem Indie, což je nejrozsáhlejší výběh, v němž návštěvníci uvidí tři druhy indických kopytníků. Stádo axisů indických a antilop jeleních, kteří jsou zároveň k vidění i v expozici Indie zblízka, která bezprostředně navazuje na terasu restaurace. Novým druhem je v safari antilopa nilgau pestrý, kde je zatím jeden samec a dvě samice a postupně by se měla skupina rozrůstat.
 
"Prozatím se jedná o zkušební provoz s náhradními vláčkovými soupravami. Celá expozice se postupně zabíhá, zvířata si zvykají na nové prostředí i na průjezd vláčků," řekla Kalousková.
 
Safari zoo budovala zhruba dva roky. Stálo přibližně 40 milionů korun a značnou část nákladů uhradila evropská dotace. Projet safari si návštěvníci mohou každý den od 10:00 do 18:00. Délka jízdy je asi 15 až 20 minut. Za projížďku návštěvníci zaplatí 30 korun.
 
zdroj: ČTK